Co to jest matryca laptopa?
Matryca jest elementem panelu LCD odpowiedzialnym za wyświetlanie obrazu na laptopie. W zależności od technologii, w jakiej zostały wykonane, można uzyskać różny efekt – od żywszych kolorów, jakość czerni, po lepsze kąty widzenia, odświeżanie czy reakcje. Ekran jest jedną z ważniejszych części składowych każdego komputera i w zależności od przeznaczenia sprzętu powinno się dobierać matrycę w technologii, która zapewni nam komfort użytkowania. Wymiana matrycy w laptopie to usługa, która wymaga doprecyzowania, jaki rodzaj ekranu znajduje się w modelu naszego notebooka.
Rodzaje matryc w laptopach
Są różne rodzaje matryc, oferujące inne korzyści w zależności od potrzeb użytkownika. O ile na rozdzielczość matrycy po zakupie laptopa nie mamy wpływu, o tyle na wymianę jej na inną już tak.
Najpopularniejszym rodzajem jest matryca TN – tania w produkcji, oferująca bardzo wysokie parametry reakcji oraz odświeżania. Jednocześnie cechuje się dość kiepskim odwzorowaniem kolorów. Matryca TN w zupełności wystarcza użytkownikowi, który nie wykorzystuje komputera w celach obróbki zdjęć, tworzeniu grafiki czy wideo. Panele TN coraz częściej spotykane w laptopach dla graczy, ponieważ oferują niskie czasy reakcji (schodzące nawet do 1ms) i często posiadają odświeżanie na poziomie 120-144Hz.
Kolejnym rodzajem są matryce IPS. Są uważane za najlepiej odwzorowujące kolory, niestety są sporo droższe niż panele TN. Polecane głównie profesjonalistom np. grafikom, osobom które lubią oglądać dużo filmów – a te przede wszystkim docenią je za wyższą jakość czerni. Rekomendowane są również klientom, którzy po prostu chcą dopłacić za lepszy poziom nasycenia barw. Matryce IPS nie są stricte skierowane dla graczy, choć ich reakcje i odświeżanie zdecydowanie pozwalają na komfortową grę.
Istnieją także matryce, które łączą niektóre atuty wyżej opisanych konstrukcji. Możemy tutaj wymienić np. matryce MVA – posiadającą lepsze odwzorowanie kolorów od paneli TN, choć gorsze niż w przypadku IPS. Są też wolniejsze, gdyż czas reakcji plasuje się na poziomie ok. 12ms, a odświeżanie nie przekracza 60Hz. Powoduje to występowanie delikatnego smużenia, przez co średnio nadają się do gier czy dynamicznych multimediów. Panele MVA rzadko występują w laptopach.
Specyfikacja ekranów
Kolejnym ważnym parametrem ekranu, który wpływa na całość odbioru jest jego wierzchnia warstwa, która może być matowa lub błyszcząca. Błyszcząca matryca lepiej odwzorowuje kolory i wpływa na odbiór głębi czerni. Matowa z kolei bardziej nadaje się do pracy z tekstem, jeżeli dużo czytamy lub korzystamy z laptopa na zewnątrz. W mocno oświetlonych pomieszczeniach nasze oczy będą się mniej męczyć.
Coraz częściej pojawiają się dodatkowe funkcje w ekranach współczesnych laptopów. Producenci wyposażają je w lepsze odświeżanie czy np. technologię G-sync czy FreeSync, które niwelują smużenie i umożliwiają płynne wyświetlanie obrazu. Warto o tym pamiętać, jeżeli będziemy zmuszeni wymienić panel LCD i zainwestować pieniądze w lepszą technologię, jeżeli jej potrzebujemy.
Wymiana matrycy w laptopie nie zawsze jest możliwa na każdy z wymienionych powyżej rodzajów. Wszystko jest zależne od dostępności na rynku oraz produktów, jakie na rynek wypuścił producent matryc.
Powody uszkodzenia matrycy w laptopie
Ponieważ panele LCD są dość wrażliwe, najczęściej przyczyny uszkodzenia są mechaniczne spowodowane nieuważnym użytkowaniem, upadkiem czy zalaniem napojem. Do naszego serwisu trafiają także laptopy, w których matryca ulega uszkodzeniu w wyniku usterki komputera, w których dochodzi do zwarcia na płycie głównej. W niektórych przypadkach mamy do czynienia z tzw. bad pixelami (wypalonymi pojedynczymi punktami lub skupiskami na ekranie). Czasami wina leży po stronie uszkodzonej karty graficznej.
Objawy uszkodzonej matrycy:
- pęknięcie powierzchni wyświetlacza,
- czarna plama na wyświetlaczu lub uszkodzone pojedyncze punkty (piksele),
- wyłącznie biały lub czarny ekran,
- przekłamane kolory, ekran wyświetla np. w większości zieloną barwę,
- różne przebarwienia,
- podczas otwierania i przymykania pokrywy laptopa ekran nieprawidłowo zanika, zmieniają się parametry takie jak jasność czy kontrast,
- pasy na wyświetlaczu,
- brak podświetlenia,
- brak obrazu.
Naprawa czy wymiana matrycy?
By odpowiedzieć na to pytanie, należy wziąć pod uwagę skalę zniszczeń. Wymiana matrycy jest konieczna, jeżeli dojdzie do jej pęknięcia. Często jednak wystarczy wymienić uszkodzoną taśmę sygnałową, czy inwerter napięciowy, odpowiadający za działanie podświetlenia. W takim przypadku koszt naprawy zamyka się zazwyczaj w kilkudziesięciu złotych. Gorzej jeżeli uszkodzona jest nie matryca, a karta graficzna. Wtedy może się to wiązać z naprawą lub wymianą całego układu scalonego na płycie głównej.
Świadczymy usługę wymiany matrycy w laptopie takich firm jak Asus, Lenovo, Dell, HP, Acer i inne.
Wymiana matrycy w laptopie – opis usługi krok po kroku:
- Odłączenie zasilania przez wyciągnięcie baterii.
- Demontaż obudowy matrycy.
- Demontaż obudowy laptopa w celu dostania się do płyty głównej oraz taśm sygnałowych.
- Diagnoza stopnia uszkodzenia, ocena możliwości i zakresu potrzebnych napraw.
- Kontakt z klientem, ustalenie podjęcia wybranych działań oraz w razie potrzeby wymiany matrycy pomoc w dobraniu nowej według preferencji.
- Dokonanie niezbędnych napraw w celu usunięcia usterki.
- Jeżeli matryca wymaga wymiany to: odłączenie taśm sygnałowych, wyciągnięcie matrycy, montaż oraz podłączenie nowej.
- Czyszczenie wnętrza obudowy.
- Zabezpieczenie taśm sygnałowych przed wypięciem (wymiana taśm, kleju mocującego elementy obudowy).
- Sprawdzenie poprawności podłączenia podzespołów i stanu części wewnątrz obudowy wyświetlacza.
- Montaż obudowy matrycy oraz kadłubka laptopa.
Gratisy do wykonywanej usługi
Jeśli zdecydują się Państwo na wykonanie usługi wymiany matrycy w naszej firmie otrzymają Państwo w gratisie:
- uzupełnienie brakujących śrub,
- sprawdzenie stanu zawiasów, taśm i innych podzespołów wewnątrz laptopa,
- czyszczenie laptopa z zewnątrz.