Klawiatura to urządzenie montowane taśmą do płyty głównej. Służy do wprowadzania danych do komputera przez użytkownika. Standardowa polska klawiatura ma 84 lub 104 klawisze (z modułem numerycznym). Klawiatury w laptopie montowane są w dwojaki sposób. W starszych modelach wymiana klawiatury w laptopie odbywała się przy użyciu odpowiednich śrub. Nie są one zintegrowane z palmrestem urządzenia. W nowszych notebookach taka integracja już występuje. Klawiatura jest zanitowana przez co jej montaż jest bardziej uciążliwy i również zwiększa koszty serwisu. Nitowanie klawiatury jest celowym zabiegiem producentów, aby sprawiać wrażenie bardziej „jednorazowego” sprzętu i trudniejszego w naprawie.
Co zrobić, jeśli mamy problem z klawiaturą?
Jeśli mamy problem z klawiaturą możemy dobrać odpowiednią na wymianę posługując się modelem laptopa. Warto jednak rozkręcić urządzenie i sprawdzić w jaki sposób wygląda taśma łącząca element z płytą główną. Demontaż podzespołów laptopa należy zlecić profesjonalnemu serwisowi, aby uniknąć przykrych konsekwencji. W historii naszej firmy zdarzali się klienci, którzy na własną rękę próbowali wymieniać klawiaturę. Nie posiadając specjalistycznej wiedzy, wyrywali gniazdo do wpinania taśmy klawiatury do płyty głównej. Naprawa tego typu usterek w większości przypadków możliwa jest tylko w autoryzowanych serwisach za bardzo wysokie kwoty.
Niektóre klawiatury do laptopów mają podświetlenie. Jeśli chcemy taką posiadać, należy sprawdzić czy nasz model laptopa przewiduje montaż takiego elementu. Wówczas na płycie głównej znajduje się złącze do podświetlenia klawiatury – zazwyczaj ma ono 2 lub 4 piny.
Wymiana klawiatury w laptopie jest niezbędna, jeśli została zalana – nawet jeżeli działa! Użytkowanie zalanej klawiatury może doprowadzić do zwarcia na płycie głównej i kosztownego w skutkach uszkodzenia laptopa. W takim przypadku należy działać zapobiegawczo.
Objawy uszkodzenia klawiatury:
- klawisze nie działają,
- podczas pisania wyskakują inne symbole niż wciskane,
- klawisze kleją się,
- klawiatura została zalana,
- laptop wydaje nietypowe, piszczące dźwięki.
Opis czynności wymiany klawiatury w laptopie:
- Odłączenie baterii i zasilacza od laptopa.
- Rozkręcenie laptopa i odłączenie wszelkich niezbędnych do naprawy taśm sygnałowych.
- Demontaż starej klawiatury: rozkręcenie lub roznitowanie mocowań klawiatury do palmrestu/płyty głównej.
- Odłączenie taśmy klawiatury.
- Czyszczenie wnętrza komputera w miejscu naprawy.
- UWAGA! Jeśli klawiatura zostaje wymieniona na skutek zalania wówczas należy wykonać czynności serwisowe mające na celu oczyszczenie płyty głównej z wilgoci (czyt. https://centrummultimedialne.pl/serwis/zalany-laptop/)
- Podłączenie taśmy sygnałowej nowej klawiatury.
- Sprawdzenie poprawności działania podzespołu.
- Montaż nowej klawiatury. Jeśli wymaga tego konstrukcja laptopa następuje zanitowanie klawiatury.
- Skręcenie laptopa i pozostałych elementów.
Gratisy do wykonywanej usługi naprawy:
Jeśli zdecydują się Państwo na wykonanie naprawy w naszej firmie otrzymają Państwo w gratisie:
- uzupełnienie brakujących śrub,
- czyszczenie laptopa z zewnątrz.
Proces wymiany nitowanej klawiatury w laptopie Asus przeprowadziliśmy na naszym kanale YT. Zapraszamy na seans: