Nasza firma świadczy usługę odzyskiwanie danych z dysków twardych. Możemy odzyskać dokumenty z dysków HDD, SSD, pamięci wewnętrznych, pendrivów i innych. Zawsze zachęcamy jednak naszych klientów do zapisywania kopii danych na innych nośnikach, w celu uniknięcia sytuacji korzystania z usługi odzyskiwanie danych, która należy do czasochłonnych i kosztownych czynności serwisowych.
Jakiego typu uszkodzenia spotykamy w dyskach twardych?
Uszkodzenia logiczne
Dysk twardy jest widoczny w układzie BIOS oraz w samym systemie operacyjnym. Problem dotyczy natomiast widoczności partycji i umieszczonych na nich danych. Partycje dysku mogą być niewykrywane częściowo lub w całości. Najczęstsze przyczyny tego typu usterki to wirusy, przypadkowe skasowanie danych, sformatowanie partycji.
Uszkodzenia mechaniczne
Uszkodzenia tego typu dotyczą najczęściej dysków HDD, gdyż są one zbudowane z części ruchomych. Słychać wtedy charakterystyczne „stukanie” podczas jego pracy. Dysk taki nie jest wykrywany w biosie. Jeśli był na nim zainstalowany system operacyjny to najprawdopodobniej nie uruchomi się lub będzie się zawieszał. Awaryjny, podpięty dysk do komputera może powodować również, że komputer nie będzie chciał działać nawet wtedy, kiedy nie będzie na nim systemu operacyjnego. Najczęstsze przyczyny takiego uszkodzenia to upadek, wstrząsy, zgniecenie dysku, wysoka wilgoć.
Uszkodzenia elektroniczne
Dysk uszkodzony elektronicznie nie będzie współpracował – nie będzie wykrywany w biosie ani systemie operacyjnym. Najczęściej awaria polega na spaleniu części elektronicznej dysku. Dzieje się tak poprzez pracę na wadliwie działającym zasilaczu, wszelkiego rodzaju prądowe przepięcia, zgubne działanie pioruna. Tego typu usterka jest bardzo trudną do naprawy i wymaga pracy z dyskiem z warunkach laboratoryjnych.
Odzyskiwanie danych – jak go uniknąć i jak należy podstępować w przypadku dziwnego zachowania dysku twardego?
Pierwszą objawą, która może świadczyć o tym, że nasz dysk uległ uszkodzeniu są dziwne dźwięki, „stukanie” słyszalne z jego okolic. Opis ten dotyczy oczywiście dysku typu HDD – talerzowego, mechanicznego. Należy wówczas czym prędzej skopiować dane na inny nośnik o ile to jeszcze możliwe. Później można bezpiecznie wyłączyć komputer i nie uruchamiać go ponownie.
W przypadku uszkodzenia dysku należy pamiętać o kilku podstawowych sprawach:
- nie należy instalować zbędnych oprogramowań i obciążać komputer jakąkolwiek pracą,
- czym prędzej skopiować dane na inny nośnik,
- nie otwierać dysku twardego na własną rękę – dyski twarde otwiera się w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach w próżni.