Czym jest układ chłodzenia?
Układ chłodzenia odpowiedzialny jest za odprowadzanie nadmiaru ciepła z wnętrza urządzenia – komputera, laptopa, konsoli. Współczesny sprzęt komputerowy musi być wydajny. Procesory CPU, pamięci i inne jednostki logiczne są coraz szybsze. Wykonują coraz więcej skomplikowanych obliczeń w każdej sekundzie, a co za tym idzie bardziej się nagrzewają. Dlatego należy dbać o ich odpowiednie schładzanie, czyli regularne czyszczenie laptopa bądź innego urządzenia.
Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem chłodzenia jest aktywny układ chłodzenia w skład, którego wchodzi wentylator, radiator oraz w bardziej wymagających konfiguracjach tzw. Heat-pipe. Jest to miedziana rurka zawierająca parujący i skraplający się płyn, który wykorzystywany jest do transportu ciepła. Umożliwia ona przekazywanie znacznych ilości ciepła przy niewielkiej różnicy temperatur w małej obudowie notebooka.
W komputerach można także spotkać pasywny układ chłodzenia, który jest pozbawiony wentylatora. Zamiast niego zazwyczaj używa się większych radiatorów, żeby poradziły sobie z temperaturą.
Bardziej zaawansowane jest chłodzenie cieczą. W komputerach stacjonarnych charakteryzuje się prawie niesłyszalną kulturą pracy i o wiele niższymi temperaturami, co przekłada się na dłuższą żywotność sprzętu. Odprowadzanie ciepła w tym wypadku odbywa się poprzez doprowadzenie rurkami cieczy do podzespołów, która przez wymuszony obieg schładza je, a następnie transportowana jest do chłodniczki, gdzie może oddać nadmiar temperatury.
Zapraszamy do szczegółowej lektury artykułu na naszym blogu Chłodzenie procesora: powietrzne czy wodne?
Dlaczego dbanie o odpowiednie czyszczenie laptopa jest takie ważne?
Dbanie o odpowiedni stan systemu chłodzenia przekłada się na żywotność podzespołów. Ma to znaczenie tym bardziej, kiedy od 2006 do produkcji urządzeń elektronicznych zaczęto stosować cynę bezołowiową. Poprzez zmniejszenie ilości ołowiu w cynie, ta straciła swoją sprężystość podczas rozszerzania się i kurczenia przy zmianie temperatury. W rezultacie brudny układ chłodzenia powoduje pracę komputera w wyższych temperaturach, co za tym idzie skraca jego życie.
Czynnikiem, który wpływa na kondycję chłodzenia jest wszędobylski kurz. Pompowany wraz z powietrzem po czasie przylega do wnętrza podzespołów, zmniejsza wydajność wentylatora i w skrajnych przypadkach potrafi całkowicie zakleić radiator uniemożliwiając poprawne odprowadzenie ciepła. Współczesny sprzęt komputerowy na szczęście wyposażony jest w czujniki temperatury i przy górnej granicy, ustalonej przez producenta odetnie zasilanie zapobiegając spaleniu podzespołów. Niemniej jednak najczęściej zauważymy spadek w szybkości działania komputera, laptopa, czy konsoli. Dochodzi wtedy do zjawiska tzw. throttlingu, czyli przycinania się urządzenia, co wpływa na nasz komfort pracy.
Dlaczego warto powierzyć czyszczenie laptopa specjalistom?
Czyszczenie może się wydawać mało skomplikowaną sprawą, ale czy na pewno tak jest? W Internecie można znaleźć wiele poradników i sposobów na własnoręczne czyszczenie komputera czy laptopa, jednak odradzamy takich praktyk z kilku powodów.
Najpopularniejszym zabiegiem w domu jest używanie sprzężonego powietrza w formie sprayu, ewentualnie kompresora. Wadą takiego rozwiązania jest przedmuchanie jedynie zewnętrznych partii chłodzenia laptopa czy konsoli. W przypadku komputera stacjonarnego samodzielne otwieranie zamkniętej i uziemionej obudowy może być ryzykowne, ponieważ do bezpiecznego obchodzenia się z wnętrzem sprzętu elektronicznego najlepiej używać specjalistycznych opasek antystatycznych ESD.
Rozkręcenie i dokładne wyczyszczenie całego wnętrza komputera jest także o tyle istotne, że zalegający kurz osadza się wszędzie, a przy odpowiednim zawilgoceniu powietrza potrafi przewodzić prąd i doprowadzić do spięcia, co także zniszczy nasz sprzęt.
Kolejnym powodem jest pewność, że serwisanci odpowiednio dobiorą termopady na pamięciach i specjalistyczną pastę termoprzewodzącą, która ma na celu skuteczne odprowadzenie temperatury do dalszych układów chłodzenia. Stara pasta traci swoje właściwości i często pomimo usunięcia zanieczyszczeń i kurzu, komputer nadal będzie się przegrzewał.
Objawy zabrudzonego układu chłodzenia:
- Komputer mocno się nagrzewa, a wentylator pracuje na bardzo wysokich obrotach (słychać jego głośną pracę).
- Podczas pracy komputer nieoczekiwanie sam się wyłącza, często pojawia się niebieski ekran przed wyłączeniem tzw. bluescreen.
- W nowszych modelach pojawia się komunikat o zbyt wysokiej temperaturze pracy.
- Aplikacje i myszka na pulpicie przycinają się (tzw. throttling z przegrzania).
- Ogólna wolna praca urządzenia.
Czyszczenie laptopa – opis usługi krok po kroku:
- Odłączenie sprzętu od zasilania (demontaż baterii w laptopie).
- Demontaż obudowy, odłączenie taśm sygnałowych i wyciągnięcie płyty głównej, pamięci, dysków w celu usunięcia wszelkich zanieczyszczeń.
- Demontaż układu chłodzenia.
- Czyszczenie wnętrza obudowy.
- Czyszczenie układu chłodzenia, naniesienie past termoprzewodzących.
- Montaż układu chłodzenia.
- Montaż płyty głównej w obudowie, podłączenie taśm i podzespołów
- Sprawdzenie poprawności podłączenia podzespołów i stanu części wewnątrz obudowy.
- Montaż obudowy.
Gratisy do wykonywanej usługi
Jeśli zdecydują się Państwo na wykonanie usługi czyszczenia serwisowego laptopa, komputera stacjonarnego lub konsoli otrzymają Państwo w gratisie:
- uzupełnienie brakujących śrub,
- czyszczenie komputera, laptopa lub konsoli z zewnątrz.
Podsumowanie
Okresowe czyszczenie jest wskazane nawet jeżeli myślimy, że wszystko jest w porządku. Specjalne pasty zapewniające przewodność temperaturową zużywają się, twardnieją i tracąc właściwości. Z biegiem czasu wręcz utrudniają chłodzenie podzespołów komputerowych.
Czyszczenie i konserwacja układu chłodzenia jest jak dobre SPA dla sprzętu i zapewni długie działanie po skończonej gwarancji, dlatego zachęcamy i zapraszamy do odwiedzenia naszego serwisu. Przy codziennym użytkowaniu komputera lub konsoli czyszczenie powinno wykonywać się raz na 6 miesięcy.
Istnieje możliwość wykonania usługi w ciągu jednego dnia po uprzednim umówieniu się. Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz w zakładce kontakt.