W poprzednim wpisie (Czy kupować laptop do 2000 zł?) mieliście okazję przeczytać dlaczego nie warto kupować nowych, budżetowych laptopów. Rodzi się wobec tego pytanie – jaki laptop kupić, jeśli chce się sprawić prezent, a nasze fundusze nie pozwalają na wiele? Czym się kierować, żeby laptop służył nam na długie lata, a nie zepsuł się zaraz po gwarancji lub nawet podczas niej? Postanowiliśmy wam pomóc i zebraliśmy kilka wskazówek, którymi kierujemy się sami będąc również konsumentami.
Cechy laptopów, które przedstawiamy poniżej dotyczą sprzętów nieprodukowanych już jako nowe. Często jednak sklepy komputerowe mogą oferować je jako sztuki powystawowe pochodzące z nadwyżek magazynowych producenta lub jako egzemplarze poleasingowe. Laptop w niższej cenie polecamy kupić jako sprzęt kilkuletni. Nie należy się tego obawiać. Skoro sprzedawany jest przez kilka lub kilkanaście lat świadczy to tylko o dobrym wykonaniu jego podzespołów.
Nasz sklep komputerowy w Chrzanowie również oferuje takie egzemplarze swoim klientom. I wierzcie mi – gdyby nie spełniały ich oczekiwań to byśmy ich nie sprzedawali. Laptopy powystawowe różnią się tym od używanych, że nie posiadają śladów użytkowania i można je nabyć w bardzo atrakcyjnej cenie. Chcąc kupić dobrego laptopa zawitajmy koniecznie do małych sklepów komputerowych w swoim mieście i zapytajmy o ofertę laptopów powystawowych. Aby wybrać najlepszego laptopa zastosujcie się do wskazówek poniżej.
WYMIENNE PODZESPOŁY
Jedną z bardzo dużych wad nowych laptopów jest brak możliwości wymiany podzespołów takich jak chociażby procesor. Najczęściej laptopy produkowane w latach 2009-2014 posiadały możliwość rozbudowy, dzięki czemu chcąc ulepszyć swojego laptopa nie musiałeś kupować nowego! Poszukując laptopa powystawowego zapytaj czy:
- posiada wymienny procesor i jaki możesz tam w przyszłości dokupić, by podnieść wydajność komputera. Dobrze jest też sprawdzić, jaki model procesora jest oferowany w danym laptopie. Pobór mocy przez procesor jest bardzo ważny, dlatego zapoznaj się z danymi technicznymi procesora na stronie producenta. Skorzystaj z wyszukiwarek dla Intela (Dane techniczne produktów Intel) lub dla AMD (Dane techniczne produktów AMD),
- czy możesz dołożyć dodatkową kość pamięci RAM. Zdarzają się laptopy, które mają tylko jeden bank pamięci, a kości pamięci są wlutowane na stałe. Laptopy o mniejszej przekątnej ekranu (np. 10”) mogą nie mieć w ogóle wolnych slotów pamięci, a na stałe wlutowane jest zaledwie 1 GB. Unikaj takich egzemplarzy!
- czy możesz samodzielnie wymienić baterię w laptopie, czy też musisz to wykonać w serwisie i ponosić dodatkowe niepotrzebne koszty.
To czy możesz samodzielnie wymienić lub poszerzyć pamięć RAM, dysk lub baterię możesz sprawdzić bardzo prosto. Sprawdź, czy laptop, który chcesz kupić posiada klapki od spodu (do wymiany pamięci, dysku twardego) i wyciągalną baterię. Jeśli ich nie ma – masz odpowiedź. Niewiele zrobisz sam, jeśli nie masz doświadczenia w rozkręcaniu laptopa.
SYSTEM OPERACYJNY
Poczytaj informacje na portalach branżowych i porównaj wady i zalety różnych systemów operacyjnych. Jeśli jednak zakupisz laptopa z lat 2009-2015 z systemem, który nie do końca Ci odpowiada nic się nie martw. W tych laptopach możesz zainstalować dowolny system zazwyczaj bez żadnych przeszkód. W nowych laptopach dostępnych w sklepach sieciowych jesteś skazany tylko na wgrany system. Jeśli nie spełni Twoich oczekiwań lub będzie zbyt obciążać komputer (co jest normalne), masz niestety pecha. Blokady nie pozwolą Ci na zainstalowanie innego OS.
CICHA PRACA KOMPUTERA? NIE ZAWSZE TO ZALETA!
Jeśli sprzedawca proponuje Ci laptopa i twierdzi, że jest taki cichy, że w ogóle nie słyszysz jego pracy – to znak dla Ciebie, żeby dobrze zastanowić się nad jego zakupem. Laptop, który ma wydajny procesor musi być odpowiednio chłodzony przy użyciu wentylatora. Jeśli laptop jest bardzo cichy to prawdopodobnie nie ma wentylatora, a więc występuje w nim chłodzenie pasywne. Taka odmiana chłodzenia montowana jest do budżetowych laptopów, których procesory pobierają bardzo mało prądu. Są więc są niskiej klasy i niskiej wydajności.
Kupuj laptopy, które mają fabrycznie zamontowany wentylator w układzie chłodzenia. O właściwym i pełnowartościowym chłodzeniu laptopa pisaliśmy w poście Chłodzenie laptopa – prosty sposób na modyfikację.
TANIE PODZESPOŁY
Pamiętaj – laptop ze starszego rocznika w razie uszkodzenia ma tańsze i łatwiejsze do zdobycia zastępcze podzespoły. Bez problemu naprawisz go w każdym profesjonalnym serwisie komputerowym.
PODSUMOWANIE – JAKI TANI LAPTOP KUPIĆ?
Jak widzisz nie warto iść do sklepu i po prostu kupić lepszego z brzegu laptopa. Przed zakupem zrób koniecznie listę do czego będziesz głównie go używać i kieruj się według swoich potrzeb. Poszukuj laptopów powystawowych z lat 2009-2015, kiedy można było odnieść wrażenie, że producenci tworzyli je z pasji i dla ludzi, a nie do masowego obrotu.
Jeśli potrzebujesz się doradzić w kwestii doboru odpowiedniego laptopa napisz do nas korzystając z formularza kontaktowego. Odpowiemy na każdego maila.