W dzisiejszym poradniku przedstawimy kilka sposobów na to, jak przyspieszyć komputer. Zastosowanie ich może podnieść wydajność naszego sprzętu. Ważne, aby bezwzględnie przestrzegać kilku zasad.
Komputer przyspieszyć można poprzez jego regularną konserwację. Czyszczenie laptopa można wykonać dwojako: poprzez przeinstalowanie systemu operacyjnego oraz poprzez usunięcie zalegającego kurzu z układu chłodzenia. Poniżej omówimy dlaczego te czynności są tak ważne w codziennej pracy komputera stacjonarnego oraz przenośnego.
Instalacja systemu jak odkurzanie pokoju
Instalację świeżego systemu operacyjnego można porównać do porządnego odkurzania domu. Chodząc po pokoju wnosimy śmieci, błoto, okruchy. A co z systemem? To działa podobnie! Poruszając się po Internecie i systemie (czyli niejako chodząc po komputerowym „pokoju”) zaśmiecamy tak zwany rejestr systemu. Wykonując różne operacje w systemie (przenoszenie plików, pisanie, oglądanie filmów) tworzą się pliki tymczasowe, których z czasem jest bardzo dużo. Windows wykonuje za nas operacje, których my nie widzimy. Piętrzących się śmieci z czasem jest tak mnóstwo, że system spowalnia i wszystkie operacje wykonywane są coraz wolniej. Bez regularnego opróżniania rejestru, nie damy rady przyspieszyć komputer. Dlatego – tak jak pokój – warto go odświeżyć i zainstalować nowy system. Taką operację polecamy wykonywać przynajmniej raz na pół roku przy intensywnym użytkowaniu komputera.
Czyszczenie nie tylko szmatką z wierzchu
Niestety w naszej codziennej pracy zdarzają się również klienci, którzy dbają o komputer „czyszcząc go szmatką z wierzchu”. Takie osoby nie wiedzą, że kurz osiada się nie tylko na klawiaturze i ekranie, ale dostaje się również do układu chłodzenia znajdującego się wewnątrz laptopa. Bardzo zakurzone (i przerażające) układy chłodzenia w laptopach naszych klientów wyglądają tak:
Żeby usunąć taki kurz nie wystarczy również dmuchnąć sprężonym powietrzem w boczny wylot powietrza. Należy rozkręcić cały układ chłodzenia, usunąć kurz, a także wymienić pastę termoprzewodzącą odpowiedzialną za odprowadzanie ciepła od procesora. Pasta ta z czasem traci swoje właściwości i kruszeje. Poniżej zdjęcie jak wygląda pasta termoprzewodząca na radiatorze, która już nie pracuje tak jak powinna:
Odpowiednia pasta powinna być lepka i zachowywać się jak maść. Tymczasem, żeby zedrzeć starą pastę (niewymienianą od lat u wielu klientów), trzeba niekiedy używać bardzo mocnych specyfików…
Oto prawidłowe położenie pasty termoprzewodzącej:
Podobnie sprawa ma się w komputerach stacjonarnych. Aby zapobiec przed przegrzewaniem się i przyspieszyć komputer stacjonarny należy wyczyścić wszystkie elementy znajdujące się w obudowie z naciskiem na: układ chłodzenia procesora, zasilacz ATX oraz układ chłodzenia karty graficznej. Czyszczenie powinno odbywać się również raz na pół roku.
Codzienna obsługa, by przyspieszyć komputer
Kurzu nie unikniemy, lecz możemy zadbać o nasz system, kiedy nie instalujemy niepotrzebnych programów, które śmiecą rejestr i nie pomagają w codziennej pracy komputera. Należą do nich:
- programy rzekomo czyszczące rejestr systemu – jedyne co im się w miarę udaje to marketing,
- skórki na system – jeżeli komuś zależy na niebanalnym wyglądzie to jest to ich jedyne przeznaczenie uzyskiwane kosztem obciążenia systemu,
- niezły zamęt w komputerze potrafią zrobić także aktualizacje systemu (szczególnie przekonać się o tym mogą użytkownicy Windowsa 10); jeśli masz taką możliwość – koniecznie je wyłącz,
- pobierając dowolny program na komputer, dokładnie czytaj czy aby razem z nim nie pobierają się inne dodatki. Często są one tak zwanymi robakami, które niszczą system operacyjny.
Zasady korzystania z komputera obowiązują każdego, kto go posiada. Owszem, można go po prostu mieć, ale z czasem praca na nim będzie uciążliwa albo i niemożliwa. Podobnie jak auto wymaga wymiany filtrów, olejów, zużytych części, tak i nasz komputer wymaga opieki i troski. Te podstawowe czynności pomogą znacznie przyspieszyć komputer i wykonywane przez niego operacje.