Jakiego laptopa kupić?

Posted on Posted in Bez kategorii

W poprzednim wpisie (10 przykazań przeciwko nowym laptopom)  mieliście okazję przeczytać dlaczego nie warto kupować nowych laptopów. Rodzi się wobec tego pytanie – co kupić, jeśli chce się komuś zrobić prezent w postaci notebooka? Czym się kierować, żeby laptop służył nam na długie lata, a nie zepsuł się zaraz po gwarancji lub nawet podczas niej? Postanowiliśmy wam pomóc i zebraliśmy kilka wskazówek, którymi kierujemy się sami będąc również konsumentami.

Cechy laptopów, które przedstawiamy poniżej dotyczą sprzętów nieprodukowanych już  jako nowe. Często jednak mniejsze firmy mogą oferować takie sprzęty jako sztuki nieużywane a powystawowe pochodzące z nadwyżek magazynowych producenta.

Nasz sklep komputerowy w Chrzanowie również oferuje takie egzemplarze swoim klientom. I wierzcie mi – gdyby nie spełniały oczekiwań klientów to byśmy ich nie sprzedawali. Laptopy powystawowe różnią się tym od używanych, że nie posiadają żadnych śladów użytkowania (są jak nowe), a można je nabyć w bardzo atrakcyjnej cenie. Chcąc kupić DOBREGO laptopa zawitajmy koniecznie do małych sklepów komputerowych w swoim mieście i zapytajmy o ofertę laptopów powystawowych.  Aby wybrać najlepszego laptopa zastosujcie się do wskazówek poniżej.

WYMIENNE PODZESPOŁY

Jedną z bardzo dużych wad nowych laptopów jest brak możliwości wymiany podzespołów. Najczęściej laptopy między innymi z lat 2009-2013 posiadają możliwość rozbudowy, dzięki czemu chcąc ulepszyć swojego laptopa nie musisz kupować nowego! Poszukując laptopa powystawowego zapytaj czy:

  • posiada wymienny procesor i jaki możesz tam w przyszłości dokupić, by podnieść wydajność komputera,
  • czy możesz dołożyć dodatkową kość pamięci RAM (zdarzają się laptopy, które mają tylko jeden bank pamięci, a kości pamięci są wlutowane na stałe. Laptopy o mniejszej przekątnej ekranu typu 10” mogą nie mieć w ogóle wolnych slotów pamięci, a na stałe wlutowane jest zaledwie 1 GB! Unikaj takich egzemplarzy!),
  • czy możesz samodzielnie wymienić baterię w laptopie czy musisz to wykonać  w serwisie i ponosić dodatkowe niepotrzebne koszty.

To czy możesz samodzielnie wymienić lub poszerzyć pamięć RAM, dysk lub baterię możesz sprawdzić bardzo prosto – sprawdź, czy laptop, który chcesz kupić posiada klapki od spodu (do wymiany pamięci, dysku) i wyciągalną baterię. Jeśli ich nie ma – masz odpowiedź. Niewiele zrobisz sam.

SYSTEM OPERACYJNY

Poczytaj informacje na portalach branżowych i porównaj wady i zalety różnych systemów operacyjnych. Jeśli jednak zakupisz laptopa z lat 2009-2013 z systemem, który nie do końca Ci odpowiada nic się nie martw! W tych laptopach możesz zainstalować dowolny system bez żadnych przeszkód. W nowych laptopach dostępnych w sklepach sieciowych jesteś skazany tylko na wgrany system. Jeśli nie spełni Twoich oczekiwań lub będzie zbyt obciążać komputer (co jest normalne!), masz niestety pecha. Blokady nie pozwolą Ci na zainstalowanie innego OS.

CICHA PRACA KOMPUTERA? NIE ZAWSZE TO ZALETA!

Jeśli sprzedawca proponuje Ci laptopa i twierdzi, że jest taki cichy, że w ogóle nie słyszysz jego pracy – to znak dla Ciebie, żeby dobrze zastanowić się nad jego zakupem. Laptop, który ma wydajny procesor musi być odpowiednio chłodzony przy użyciu wentylatora.  Jeśli laptop jest bardzo cichy to prawdopodobnie nie ma wentylatora, a więc występuje w nim chłodzenie pasywne! Takie chłodzenie montowane jest do laptopów, których procesory pobierają bardzo mało prądu, a więc są niskiej klasy i niskiej wydajności.

Kupuj laptopy, które mają fabrycznie zamontowany wentylator w układzie chłodzenia! O właściwym i pełnowartościowym chłodzeniu laptopa pisaliśmy w poście Sposób na ulepszone chłodzenie laptopa.

TANIE PODZESPOŁY

Pamiętaj – laptop ze starszego rocznika w razie uszkodzenia go ma tańsze podzespoły do wymiany. Ponadto są one łatwiej dostępne. Bez problemu naprawisz go w każdym profesjonalnym serwisie komputerowym.

PODSUMOWANIE

Jak widzisz nie warto iść do sklepu i po prostu kupić lepszego z brzegu laptopa. Przed zakupem zrób koniecznie listę do czego będziesz głównie używać notebooka i kieruj się według swoich potrzeb. Poszukuj laptopów powystawowych z lat 2009-2013, kiedy można było odnieść wrażenie, że producenci tworzyli je z pasji i dla ludzi, a nie do masowego obrotu.

Jeśli potrzebujesz się doradzić w kwestii doboru odpowiedniego laptopa napisz do nas korzystając z formularza kontaktowego. Odpowiemy na każdego maila :).

Centrum Multimedialne – zawsze w centrum

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPrint this page

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *