Jak dbać o laptopa?

Posted on Posted in Bez kategorii

W dzisiejszych czasach każdy z nas posiada w domu przynajmniej jeden laptop. Używamy go do pracy, do rozrywki i do wielu innych celów. Ale czy, aby na pewno wszyscy wiemy jak o niego dbać, by posłużył nam długie lata? Różnie z tym bywa, choć wielu naszych klientów chwalimy za poprawne korzystanie z notebooka.

Instalacja systemu jak odkurzanie pokoju

Instalację świeżego systemu operacyjnego można porównać do porządnego odkurzania domu. Chodząc po pokoju wnosimy śmieci, błoto, okruchy. A  co z systemem? To działa podobnie! Poruszając się po Internecie i systemie (czyli niejako chodząc po komputerowym „pokoju”) zaśmiecamy tak zwany rejestr systemu. Wykonując różne operacje w systemie (kopiowanie, przenoszenie plików, pisanie, oglądanie filmów itd.) tworzą się pliki tymczasowe, których z czasem jest bardzo, bardzo dużo. Windows wykonuje za nas operacje, których my nie widzimy. Piętrzących się śmieci z czasem jest tak mnóstwo, że system spowalnia i wszystkie operacje wykonywane są coraz wolniej. Dlatego – tak jak pokój – warto odświeżyć i zainstalować nowy system. Taką operację polecamy wykonywać przynajmniej raz na pół roku.

Czyszczenie NIE TYLKO szmatką z wierzchu

Niestety w naszej codziennej pracy zdarzają się również klienci, którzy dbają o komputer „czyszcząc go szmatką z wierzchu”. Takie osoby nie wiedzą, że kurz osiada się nie tylko na klawiaturze i ekranie, ale dostaje się również do układu chłodzenia znajdującego się wewnątrz laptopa. Bardzo zakurzone (i przerażające!) układy chłodzenia w laptopach naszych klientów wyglądają tak:

Żeby usunąć taki kurz nie wystarczy również dmuchnąć sprężonym powietrzem w boczny wylot powietrza. Należy rozkręcić cały układ chłodzenia, usunąć kurz, a także wymienić pastę termoprzewodzącą odpowiedzialną za odprowadzanie ciepła od procesora. Pasta ta z czasem traci swoje właściwości i kruszeje. Poniżej zdjęcie jak wygląda pasta termoprzewodząca na radiatorze, która już nie pracuje tak jak powinna:

Odpowiednia pasta powinna być lepka i zachowywać się jak maść! Tymczasem, żeby zedrzeć starą pastę (niewymienianą od lat u wielu klientów), trzeba niekiedy używać bardzo mocnych specyfików…

Oto prawidłowe położenie pasty termoprzewodzącej:

Czyszczenie powinno odbywać się również raz na pół roku.

Codzienna obsługa

Kurzu nie unikniemy, lecz możemy zadbać o nasz system, kiedy nie instalujemy niepotrzebnych programów, które śmiecą rejestr i nie pomagają. Należą do nich:

– programy rzekomo czyszczące rejestr systemu – jedyne co im się w miarę udaje to marketing :D,

– skórki na system – jeżeli komuś zależy na niebanalnym wyglądzie to jest to ich jedyne przeznaczenie uzyskiwane kosztem obciążenia systemu,

– niezły zamęt w komputerze potrafią zrobić także aktualizacje systemu (szczególnie przekonać się o tym mogą użytkownicy Windowsa 10); jeśli masz taką możliwość – koniecznie je wyłącz,

– pobierając dowolny program na komputer, dokładnie czytaj czy aby razem z nim nie pobierają się inne dodatki – często są one tak zwanymi robakami, które niszczą system operacyjny,

– darmowe antywirusy nie bez powodu są darmowe, nie wykrywają większości wirusów, zajmują miejsce, a i nie rzadko w naszej codziennej pracy powodowały problemy.

Pamiętaj także o sprawach technicznych:

– korzystaj z oryginalnych zasilaczy do laptopa – nie kupuj tanich, nowych zamienników, gdyż są one bardzo słabej jakości. Lepiej postaw na używany oryginał zasilacza.

– laptopa ZAWSZE otwieraj i zamykaj chwytając za środek ramki matrycy. Chwytanie za któryś z rogów z czasem spowoduje wyrwanie zawiasów z kadłuba dolnego.

– jeśli bateria w Twoim laptopie zostanie naładowana do 100% wówczas koniecznie odłącz ładowarkę lub KONIECZNIE wyjmij baterię (jeśli się da i nie chcesz z niej korzystać). Nigdy nie doprowadzaj do sytuacji rozładowania baterii poniżej 10%. Jeśli masz uszkodzoną baterię, koniecznie ją wyjmij i nie korzystaj z niej, gdyż zniszczone ogniwa baterii mogą powodować problemy z pracą laptopa.

***

Zasady korzystania z laptopa obowiązują każdego, kto go posiada. Owszem, można go po prostu mieć, ale zbyt długo się nim nie nacieszymy. Zupełnie jak auto wymaga wymiany filtrów, olejów, zużytych części, tak i nasz elektroniczny pomocnik wymaga opieki i troski. Wspólnie musimy zdać sobie z tego sprawę.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPrint this page

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *