Chłodzenie procesora: powietrzne czy wodne?

Posted on Posted in Bez kategorii

Każdy procesor ze względu na swój pobór prądu grzeje się i wymaga odpowiedniego chłodzenia. Mamy na myśli procesory posiadające odpowiednią moc, dzięki której można grać w gry oraz stosować komputer do bardziej ambitnych celów.

 

Chłodzenie dodawane w pakiecie z procesorem (pudełkowe)

Najwięcej użytkowników komputerów stacjonarnych posiada zaledwie standardowe chłodzenie dodawane w wersji BOX przy zakupie procesora. Radiator ma bardzo niewielką powierzchnię chłodzenia, a wentylator nie jest zbyt duży przez co, aby w miarę schłodzić pracujący procesor musi szybko się obracać. W wyniku tego jest bardzo eksploatowany,  a w miarę upływu czasu wentylator staje się coraz głośniejszy (powodem tego są duże obroty). Sam hałas wydobywający się z wnętrza komputera również nie jest komfortowy dla użytkownika komputera. Mowa tu oczywiście o pracy procesora w stresie, czyli pod obciążeniem.

Przykładowe chłodzenie boxowe wyglądają następująco:

Jakie chłodzenie wybrać dla naszej jednostki obliczeniowej?

Do obecnie prawie wszystkich produkowanych procesorów nowych generacji (mamy tu na myśli przede wszystkim procesory do zastosowań profesjonalnych lub gaminowych), producent nie dodaje chłodzenia boxowskiego. Większość z nich uważa bowiem, że skoro klient kupuje wyższy model procesora to z całą pewnością będzie chciał go chłodzić odpowiednim modelem chłodzenia, a także co się z tym wiąże nie pozwolić na jego przegrzewanie się. Na rynku wyróżniamy dwa typy chłodzenia, które spełni wymagania mocnego PeCeta: chłodzenie powietrzne duże oraz chłodzenie wodne.

Poniższy obrazek ilustruje ich różnice w budowie:

Rodzi się wobec tego pytanie: na które się zdecydować?

Odpowiedź na to pytanie zależy od punktu widzenia. Postaramy się przedstawić kilka z nich.

WYDAJNOŚĆ: Jeżeli posiadamy odpowiedni budżet na drogie chłodzenia to według nas warto wybrać powietrzne, ponieważ wydajność wodnego nie jest na tyle większa od wydajności powietrznego (biorąc pod uwagę te same półki chłodzeń), aby można było za wodne przepłacić. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy komputer pracuje w małym, ciepłym pomieszczeniu. Wówczas chłodzenie powietrzne nie wystarcza, gdyż wentylator chłodzi radiator ciepłem panującym w małym pomieszczeniu. Woda natomiast w porównaniu z rurkami miedzianymi wolniej się grzeje i wolniej stygnie, przez co w takiej sytuacji wydajność wzrasta.

AWARYJNOŚĆ: W chłodzeniu powietrznym awarii może ulec jedynie wentylator (co zdarza się stosunkowo rzadko). W razie takiej usterki po pierwsze ogromny radiator nadal będzie schładzać nasz procesor, a gdy temperatura osiągnie wartość określoną w BIOSie jako krytyczną, wówczas zadziała czujnik na płycie głównej i bezpiecznie wyłączy komputer. Po ostygnięciu procesora i ponownym uruchomieniu komputera, otrzymamy komunikat informujący o awarii wentylatora.

W przypadku awarii chłodzenia wodnego, sprawa nie wygląda tak kolorowo. Pierwszym elementem lubiącym się zepsuć jest pompa umożliwiająca obieg cieczy w układzie. W przypadku usterki nie otrzymamy komunikatu od płyty głównej o awarii tego elementu, natomiast komputer się wyłączy na skutek wysokiej temperatury procesora. Innymi elementami, które mogą się zepsuć są połączenia węży oraz wszelkie krućce. Ich usterka może spowodować wycieki płynu. Dodatkowo ulec awarii mogą wentylatory na chłodnicy. Naturalnie co jakiś czas należy wymieniać płyn, co wiąże się z kolejnym kosztem.

HAŁAS ORAZ ELEMENTY ESTETYCZNE: Chłodzenie wodne jest prawie bezgłośne oprócz wentylatorów na chłodnicy, które powodują minimalny hałas. Pod tym względem chłodzenie wodne jest cichsze od powietrznego. Jeżeli ktoś stawia na nietuzinkowy desing swojego komputera również chłodzenie wodne wiedzie pod tym kątem prym.

MIEJSCE W OBUDOWIE: Chłodzenie wodne potrzebuje też naprawdę niewiele miejsca w obudowie w stosunku do powietrznego, pod warunkiem, że chłodnicę zamontujemy na zewnątrz obudowy jeśli nie ma na nią przeznaczonego miejsca. Zmieniając chłodzenie powietrznego z pudełkowego na duże nierzadko zdarza się, że musimy wymienić również obudowę. Duże powietrzne chłodzenie może utrudniać dostęp do banków pamięci oraz wszelakich gniazd na płycie głównej. Niejednokrotnie chcąc zdemontować to chłodzenie należy zdemontować płytę główną.

CENA: Jeżeli ogranicza nas budżet, odpowiedź jest dość oczywista. Gdy spotkamy duże chłodzenie powietrzne i chłodzenie wodne w tej samej cenie (załóżmy ok. 300 zł) to oznacza, że najprawdopodobniej chłodzenie wodne jest z niższej półki niż chłodzenie powietrzne. W takiej sytuacji warto zdecydować się na zakup porządnego radiatora z wentylatorem i chłodzić procesor powietrzem. Chcąc jednak mieć chłodzenie wodne, które przewyższy każde powietrzne należałoby wówczas kupić  szeroką chłodnicę z przynajmniej dwoma dużym wentylatorami, pompę transportującą ciecz w układzie, firmowy blok wodny, a to wszystko kosztuje kilka razy więcej niż porządne powietrzne chłodzenie.

PODSUMOWANIE

Podsumowując, chłodzenie powietrzne kupujemy wtedy, gdy:

 • chcemy przeznaczyć niższy budżet na wydajne chłodzenie,
 • nie będzie stosować ekstremalnego overclockingu,
 • gdy mamy dużo miejsca w obudowie komputerowej,
 • gdy nie zależy nam na niepowtarzalnym wyglądzie,
 • gdy stawiamy na niezawodność.

Chłodzenie wodne kupujemy wtedy, gdy:

 • mamy sporą ilość gotówki, by zakupić PORZĄDNE chłodzenie wodne,
 • stosujemy ekstremalny overclocking,
 • gdy nie mamy sporego miejsca w obudowie,
 • gdy zależy nam na niepowtarzalnym wyglądzie wnętrza komputera,
 • gdy cenimy sobie bardzo cichą pracę komputera,
 • gdy komputer pracuje w małym, ciepłym pomieszczeniu.
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPrint this page

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *